Historie

Již před více jak sto lety byl založen keramický závod v Zábřeze.

Založení firmy

Závod Fy "K. Kolomazník, keramické závody Zábřeh na Moravě" byl založen v roce 1892 pradědem současného majitele. Závod byl tehdy situován na jiném místě, ale v nevelké vzdálenosti od stávající provozovny. Výroba vycházela ze starých hrnčířských tradic řemeslné výroby , jak odpovídalo profesnímu zaměření i dlouholetým předchozím zkušenostem zakladatele. Výrobky byly vytvářeny ručně na hrnčířských kruzích, byly glazovány přírodními polevami a vyplalovány dřívím v kaselských obdélníkových pecích.

Zvrat v technologii po I. světové válce

Zvrat v technologii i rozsahu výroby přinesla až léta po ukončení první světové války , když v druhé generaci majitelů a podnikatelů došlo v roce 1920 k přestěhování výroby do současných objektů. Umožnilo to rozsáhlou modernizaci i rozšíření výroby , která se změnila ze staré maloseriové řemeslné výroby v moderní výrobu tovární .V nových továrních prostorách bylo zavedeno strojní zatáčení výrobků do sádrových forem, rozšířen sortiment výrobků, především však se radikálně změnil vypalovací proces. Nové, kulaté kapacitní pece vytápěné uhlím ve své době představovaly v této výrobě významnou novinku v celém tehdejším Československu.

Skvělá meziválečná léta

Změněné vypalovací podmínky umožnily značné zvýšení vypalovacích teplot, což dalo základ k výrobě t.zv.ohnivzdorného kameninového nádobí. Toto zboží našlo uplatnění jako kvalitní domácí i jako varná keramika, ale i jako velmi kvalitní keramika zahradní.Vyznačovalo se používáním zdravotně nezávadných bezolovnatých glazur. Byly to žluté a hnědé polevy přírodní (t.zv. šlemovky), ale i umělé glazury bílé a višňové (burelové), připravované rozemíláním příslušných komponentů v mlecích bubnech. Část zboží byla před, nebo po výpalu, za použitím různých technik i barev ručně dekorována. Takový sortiment byl ovšem v průběhu doby přizpůsoben novým požadavkům, směrům i technologickým možnostem a obsáhl širokou odbytovou základnu nejen v Československu, ale i v zahraničí. Silný export za první republiky existoval především do Rakouska, kde měla firma v té době své stálé zastoupení.

Hospodářská krize a poválečné změny

V době velké hospodářské krize byla v roce 1934 zavedena v závodě přidružená výroba brusných kotoučů a kamenů na bázi karborunda a elektrokorundu, s použitím vhodných keramických vazeb. Tato výroba probíhala i ve třetí generaci vedení závodu a byla zastavena teprve po socializaci závodu v roce 1952. Výroba užitkové keramiky však pokračoval i v nových podmínkách, ve staré tradici a s obměnami podle požadavků zákazníků, s důrazem na zahradní keramiku.

Obnovení původní firmy po roce 1989

Po roce 1989 došlo k obnovení původní firmy a ve vedení firmy pokračuje již čtvrtá generace zakladatele firmy. Výrazné zvýšení kvality a rozšíření sortimentu umožňuje plynofikace keramických pecí. Je docíleno i zásadního snížení emisí a možnosti rozšiřování sortimentu i objemu výroby.

Zvyšující se kvalita a ekologická nezávadnost

Tato úprava přispívá k ekologické nezávadnosti keramické výroby a vytváří předpoklad pro další růst kvality všech výrobků. Cílem všech probíhajících změn je maximálně vyhovět požadavkům zákazníků a dodávat výrobky, které Vás potěší vzhledem a přinesou Vám radost.

Našimi výrobky

Zásobujeme zahradnictví, květinářství, železářství a domácí potřeby. Také je možné si produkty zakoupit na naší podnikové prodejně - nachází se v sídle firmy a je otevřena každé úterý a čtvrtek od 14:00 do 17:00 hod.

Kontaktní formulář

V případě Vašeho zájmu Vám rádi sdělíme námi zásobovanou prodejnu, která je Vám nejblíže. Využijte prosím kontaktní formulář uvedený níže.

* - Povinná pole jsou označená hvězdičkou (*).

Kde nás najdete?

Naplánovat trasu